Horolezecká metodika

Aplikace Rock Climbing Instructor

Je tu nová lezecká sezóna, a to je vhodný čas k tomu, aby byla zase nějaká novinka. A to nejenom aby to bylo „nové“, ale také aby to bylo něco „nějak jiného“. Pojďme rovnou k věci, v produkci Horolezecké metodiky je k dispozici nová aplikace Rock Climbing Instructor, určená pro smartfony.

Princip aplikace je jednoduchý. Položme si otázku – kdo má nejvíce horolezeckých vědomostí? A odpověď zní: nu přeci všichni dohromady. Cílem aplikace je soustředit dohromady informace, rady, tipy či návody metodického a bezpečnostního horolezeckého charakteru od neomezeného množství lidí. A není to jen řešení ve smyslu „tak tady je to místo, a sem to dávejte“. Jde to dál. Aplikace také nabízí snadný editor pro vytvoření takové informace, a částečně poskytuje i obsah. Obrázky, fotografie a videa, která možná znáte z učebnic Horolezecké metodiky, jsou zde poskytnuta k použití. Není to jen sdílení prostoru. Je to sdílení dílny a meziproduktů. Záleží jen na vás, co nového z toho vyrobíte.

V aplikaci Rock Climbing Instructor lze sestavit krátký článek, který něco radí (jak na to, nebo na co si dát bacha). Už povaha určení pro smartfony dává tušit, že se bude jednat o krátká, jasná sdělení. Jestli elektronické knihy Horolezecké metodiky svým sáhodlouhým rozsahem patří mezi „náročnou“ (či, ehm, vyčerpávající) četbu, kterou člověk čte pořádně v kuse vlastně jen jednou za život, tak aplikace Rock Climbing Instructor je doplňujícím opačným pólem. Tohle je pro to, aby se metodika šířila v malinkých kusech, ale za to často.

A jak konkrétně by to mělo vypadat? Nebo co konkrétně tam jde udělat?

Jako první se nabízí forma klasické metodické rady, třeba vázání nějakého uzlu nebo něco podobného. Objevíte nějaký grif, jak to snadno uvázat, nebo to chcete posunout dál a vylepšit, a k vysvětlení potřebujete obrázky starší klasické metody, což umožní poukázat na rozdíly, z čehož vyplyne, proč je vaše metoda lepší. Tady zpravidla nastane problém, protože každý neumí kreslit, nebo na to nemá v daný moment čas. Proto obrázky klasických metod najdete v knihovně aplikace, a svou novou metodu si nafotíte smartfonem a hned připojíte do svého článku (Tipu). Není problém ani vložit link na Youtube video. Nu a z povahy aplikace plyne, že se to dostane k lidem, které to zajímá.

Další možnost využití se takřka vnucuje. Rady jak postupovat v terénu. Ne, není tím míněn průvodce. Jsou zde na mysli rady, jako když na vrcholu konkrétní skály není dobírák (hmm, safra, jak se tady jistí?), tak tady jde najít radu o místních – támhle vzadu jsou ukryté skalní hodiny, tutové jištění pro dobírání na vrcholu skály. Podobně jde prakticky upozornit na cokoliv, nebezpečná místa, volný blok skály (který tak nevypadá), místa pro zakládání vlastního jištění, která jsou záludně ukrytá a často je lidi nenajdou, z čehož jsou pak úrazy. Klidně tady jde udělat seriál Tipů pro výstup na nějakou horu, a popsat, v čem se tady lidé nejčastji dopouštějí chyb, a dát rady, jak by měli jinak postupovat. Nezapomeňte, že máte v telefonu fotoaparát a videokameru v jednom. Tak snadné.

Popis vybavení je dalším tématem, které se může hodit výrobcům matroše. Použití výstroje a výzbroje je často v úzkém vztahu k metodice. Pokud jste vyrobili nějaké zařízení nebo věc, která usnadňuje nějaké konání, a chcete ukázat, jak je to efektivnější oproti starým metodám, tak v knihovně najdete obrázky těch starých metod a můžete to názorně vysvětlit.

Fantazii se meze nekladou, užitečných rad lze vymýšlet celou řadu. Jakmile máte pocit, že je to užitečné pro vás, určitě někde existuje člověk, kterému se to také bude hodit. Žádná rada není zbytečná.

Aplikace není nijak národnostně uzavřená, Tip lze napsat v jakémkoliv jazyce. Tip napsaný v češtině bude česky. Ovšem popisky v knihovně a ovládací prvky (tlačítka) jsou anglicky. Aplikace je dostupná pro celý svět.

Aplikace je zatím jen pro systém iOS. Android bude, nebojte. Ale není v silách vést dvoukolejný vývoj. Na iOS se vyladí první verze, či se ověří, že to takto nastavené funguje a lidi jsou spokojení, případně se zjistí, jak to upravit, a pak se podle toho udělá verze pro Android. Určitě bude. Ale opravdu není v silách zvládat tuto činnost v objemu x 2. Musíme postupovat po etapách a racionálně. Bude, bude brzy, ale všechno postupně. Díky všem za pochopení.

Aplikace je jednoduchá a velice intuitivní. Přesto zde je řada letáků s krátkými popiskami, které kdyžtak napoví o co jde, a jak to vypadá.

A abychom nezapoměli, cena je 0,99 Euro. Link: Rock Climbing Instructor