Horolezecká metodika

Jak to tady funguje

Pokud někdo něco přínáší, což jsou v případě Horolezecké metodiky informace, není o věci občas zmínit, jak jsou nošeny, aby ti, kdo je chtějí přijímat, věděli, jak a kde je brát. Říci co a jak děláme je základní předpoklad, abychom se nemíjeli. Takže jak to tady děláme:

Hlavní osou Horolezecké metodiky je vytváření digitální, multimediální učebnice horolezectví. Druhou osou je přinášet aktuální informace z téhož oboru z jiných zdrojů. Tato druhá osa naší činnosti je logickým důsledkem té první, neboť chcete-li psát o nějakém oboru, musíte sledovat novinky v daném oboru, či-li vytváříte si zásobu informačních zdrojů. A proč se o tyto informace rovnou nedělit s ostatními. Přirozeně se tak vzniká určitý „news feed“ novinek a informací z oboru. Tolik ve zkratce a jak se s tímto obsahem nakládá dále, pojednává pokračování článku:

Za prvé učebnice: Léta byl hlavním a aktuálním nositelem učebnice web. Tato hlavní role webu skončila. Nyní jsou hlavním nositelem a cílem, kam proudí novinky (nové obrázky, nově natočená videa, rozšíření textu) elektronické knihy. Ty jsou zatím jen pro platformu Apple. Na technicky zjednoduššené verzi pro PC a Android se pracuje, a snad to bude někdy v průběhu letošního roku 2014 hotové. Elektronické knihy dostávají updaty (aktualizace) zpravidla v půlročním, maximálně ročním intervalu. Učebnice na webu se tak postupně přesune do role jakého si náhledu, ukázky, byť pořád hodně obsáhlé.

Za druhé news feed informací z oboru: Ten je rozdělený na dvě části, A) český domácí, a za B) pro zahraničí (anglicky). Nejprve k českému news feedu. Informace nasazujeme na 1) web, 2) Facebook a 3) Twitter. Na web se dávají zásadní informace trvalého charakteru, nebo velmi zajímavé, a také informace o kurzech apod. Asi tím nejpodstatnějším důvodem, který rozhoduje o tom, aby se informace dala na web, je to, aby se neztratila. Web máme indexovaný googlovskými roboty, takže i když se třeba původní stránka, na kterou odkazujeme, ztratí a někdo ji smaže, stále zůstane dílčí informace u nás. Vlastně web nenápadně slouží jako archiv toho nejzajímavějšího. Na běžné chrlení zpráv, novinek a odkazů slouží společenské sítě typu Facebook a Twitter. V české verzi se primárně zařazují informace českojazyčné nebo slovenské, ale sem tam se zařadí i něco zajímavého v cizím jazyce.

Facebook Horolezecká metodika CZ

Twitter Horolezecká metodika CZ

V anglické verzi je to víceméně obdobné, web zde ale více slouží jako servisní a informační zdroj k anglickému vydání elektronických knih, ojediněle jsou sem zařazeny zajímavé odkazy na jiné zdroje informací. Hlavním tahounem zahraničního news feedu z oboru horolezeckých metod jsou naše profily a účty na Facebooku a Twitteru. Takže pokud toužíte po zahraničních informacích, sledujte i tyto anglické verze.

Facebook Mountaineering Methodology EN

Twitter Mountaineering Methodology EN

Pro anglickou verzi také navíc využíváme Flipboard. Jedná se o kombinaci RSS čtečky a společenské sítě, která umožňuje slučování odkazů na různé informační zdroje do jakých si „deníků“, vzdáleně připomínající klasické tištěné noviny. Uživatelské zobrazení je optimalizované především pro smartfony a tablety, na kterých to funguje perfektně. Ale lze prohlížet i na webu. Chce-li si člověk rychle projít, co nového na tom kterém webu nebo především v nějakém „deníku“, tak Flipboard plní roli skvěle. V anglosasském světě je to populární služba, takže sypeme anglickou verzi news feedu i sem.

Flipboard MM Magazine

Tak a to je v zásadě všechno k tomu, jak to tady funguje, a na základě toho můžete adekvátně roztáhnout své sítě, abyste chytili to, o co máte zájem.