Přilba v zimě

Jednou z nejdůležitějších ochranných sportovních pomůcek při horolezectví je přilba. Kvalitní, odpovídající normám EN nebo ještě lépe UIAA. Ovšem jen samotný fakt, že máme takovou přilbu ještě neznamená, že máme chráněnou hlavu. V nemenší míře také záleží, jak zdravý rozum v té hlavě použijeme při nasazování přilby.

Přilba musí obepínat celou vrchní část hlavy, dolní okraj přilby má lemovat čelo a týl hlavy. Pásek přilby musí být přiměřeně utáhnutý pod bradou, aby se bránilo sesmeknutí přilby. V létě většinou lidé nemají se správným posazením přilby na hlavu problém. Ale hotovou pohromou je zimní období, kdy kvůli nízké teplotě nosíme čepici, a přilbu jsme nuceni posazovat právě na ni. Nad podivuhodnými kreacemi, které jsou někdy lezci s přilbami na čepici schopni vytvořit, se chvílemi tají dech. Podívejme se tedy, jak vypadá špatně nasazená přilba, a jak správně.

Odkryté čelo, přilba sklouzlá na týl hlavy a podbradní pásek vedený okolo krku, nebo přilba kývající se ze strany na stranu posazená na bambuli čepice, případně přilba sklouzlá na stranu, apod. To jsou asi ty nejčastější případy  nekvalitního nasazení přilby. Jenže takto nasazená přilba je na … na nic.

Špatně – Příliš tlustá čepice brání usazení přilby do nižší polohy. Čelo hlavy je zcela nekryté, osoba která jistí ze země prvolezce v případě pádu kamene má zcela nechráněné čelo.

Pod přilbu je potřeba nasazovat čepici z relativně tenkého materiálu. Velikost hlavy i s čepicí musí být menší, než je maximální velikost obvodového upínání přilby. Pokud si kupujete novou přilbu, vyplatí se sebou do obchodu si vzít i zamýšlenou čepici, kterou budete v zimě při lezení používat, ať už se jedná o normální čepici či kuklu, a na místě si vše před koupí vyzkoušet a zkontrolovat správné posazení přilby na hlavu.

Správně – Přilba svrchu chrání čelo i týl hlavy. Čepice je z tenkého elastického termomateriálu, který poskytuje tepelný komfort po celý den zimní horolezecké túry