Horolezecká metodika

Mountimer

Ve správnou chvíli na správném místě.

Mountimer

Aplikace pro Apple Watch

Mountimer nabizí plánování a měření času při pohybu v členitém terénu, jako jsou hory a skály. Umožňuje vám udělat si časový plán, a mít pak v průběhu cesty přehled, zda jste oproti plánu rychlejší nebo pomalejší. Určeno pro horolezectví, vícedélkové skalní lezení, horskou turistiku, via ferraty, horská kola, skialpinismus, anebo kamkoliv, kde vaše cesta vede členitým terénem, je rozdělitelná na různé etapy, a vy si potřebujete hlídat, abyste byli ve správný čas na správném místě.

Aplikace Mountimer
Aplikace Mountimer

NÍZKÁ ENERGETICKÁ SPORTŘEBA

Aplikace je navržena tak, aby měla minimální energetickou spotřebu. Pokud se zrovna nedíváme na rozsvícený displej, aplikace běží nerušeně na pozadí, komunikace mezi hodinkami a telefonem je minimální. Šetří se jak baterie hodinek, tak i iPhonu.

Určeno pro jednodenní akce. Například když pobýváme na jedné základně (horská chata, apod.), a vždy na jeden den vyrážíme na okolní cíle.

Stav baterie po vylezení 7 délkové cesty během návratu na chatu.
Stav baterie po vylezení 7 délkové cesty během návratu na chatu.

Aplikace umožňuje:

  • Zakládat cesty a rozdělovat je na etapy.
  • Správu vytvořených cest. Cesty sdružovat do podskupin, a podskupiny do skupin.
  • Ke každé cestě lze připojit tři obrázky, které lze kdykoliv rychle zobrazit na displeji hodinek.
  • Naplánovat čas jednotlivých etap cesty, a tím i čas celé cesty.
  • Měření času od momentu startu pohybu v cestě, a průběžné sledování odchylek od plánu. Odchylky můžete sledavat jak v rámci etapy, tak celé cesty.

Mountimer přispívá k bezpečnosti pohybu v horách. V aplikaci si plánujete čas jednotlivých etap, a tyto časové úseky se automaticky sčítají, a tak vidíte čas naplánovaný pro celou cestu. Z toho si jednak odvodíte, kdy musíte vyrazit na cestu, abyste to za den stihli. Také vám to možná pomůže poznat, že jednotlivé etapy musíte zvládat rychleji. A nakonec můžete dospět k poznání, že daná cesta je pro vás moc náročná, a vybrat si zatím jinou, třeba kratší cestu. A to je to nejúčinnější bezpečnostní opatření. Bezpečnost začíná ve vaší hlavě. Mountimer vám to přehledně zobrazí, a v průběhu cesty si s jeho pomocí hlídáte, jak se situace vyvíjí, zda stíháte nebo nabíráte zpoždení. Máte nad situací jasný přehled. To je základ pro správné rozhodování v cestě.

Mountimer, část aplikace na iPhone, zakládání a editace cest a jejich etap.
Mountimer, část aplikace na iPhone, zakládání a editace cest a jejich etap.

Něco z praxe…

Je to fakt na jednodenní akce, typicky lezení v Tatrách, Alpách, alpské klettersteigy, jednodenní výstupy od chaty (alá Ortler z Payer-hütte jako zástupce spíše VHT stylu, nebo jižní stěna Dachsteinu z Süd-wand Hütte jako zástupce stylu alpského lezení, apod.).

Nejčastější otázky míří na výdrž baterie. Jde to. Ve skutečnosti je to prostě malinký smartfon, vlastně pidi-počítač. A jako takový potřebuje zhruba po 1 až 2 dnech dobít. A stejně jako u smartfonů i u hodinek platí – výdrž baterie zavisí na tom, co vykonává za činnosti. Základem je vzít na vědomí, že se to chová jako smartfon, a tak s tím také zacházet. U telefonu by se taky nikdo na výletě nedivil, že se vybila baterie poté, co na tom několik hodin jela videa Youtube. Stejně tak na hodinkách pokud budete přes hodinu telefonovat přes reproduktor, a každou minutu si necháte změřit tep, tak to prostě za pár hodin skončí.

Takže praktická rada: Pokud necháte běžet základní nastavení hodinek, tak to fakt za den nevybijete.

Konkrétně aplikaci Activity můžete nechat běžet, tak je pro baterii neškodná, její vliv na vybití je minimální.

Aplikace Activity

Naproti tomu aplikaci Workout (slouží k přesnějšímu měření sportovních aktivit, např. běh) pokud možno nespouštějte. Workout je opravdu žrout elektřiny. Pokud si ji chcete v horách spustit, mějte to promyšlené, to znamená, že s tou aplikací máte zkušenosti z běžného používání a dokážete odhadnout, co sežere, a že také máte řešení, jak pak když tak dobít (viz. dále). Zrovna tak platí, že baterii také vyčerpává nadměrné telefonování přes reproduktor hodinek, časté (jakože co 5 min.) spouštění měření tepu, nebo taky poslech hudby přímo z hodinek přes bluetooth sluchátka.

Aplikace Workout. Pokud možno, v horách nespouštět.

Výše byl uveden obrázek, kdy stav baterie je na 66 %. Je to opravdu screenshot z hodinek odpoledne/navečer po akci při návratu na chatu v Alpách. Ráno byly hodinky na 100 % nabité. Celou dobu během lezení 7 délkové cesty ve stěně jel Mountimer naplno, a kromě toho po celý den problikávaly notifikace SMSek, emailů (další lidi z oddílu byli různě okolo na jiných kopcích), celkem zhruba asi 20 notifikací, několikrát zkouknuta předpověď počasí, mockrát zhlédnut čas a právě Mountimer, aplikace Activity (takové ty soustředné kruhy) byla zapnutá a jela, a když už byl návrat na chatu, tak jak je vidět, bylo tam pořád 66 % baterie nabito.

Nicméně stejně jako smartfon, baterie jednou dojde. Dobíjet přes noc, stejně jako smartfon. A opět – stejně jako u smartfonu, lze si pomoci powerbankou (akumulátorem), kam si v příhodný čas nabijete do zásoby elektřinu, a pak zařízení dobíjíte z ní. Ovšem z praxe nejlepší je – mít solární nabíječku s integrovaným akumulátorem. Zní to složitě, ale je to banálně jenoduché. Solárních nabíječek je již k mání dost, lze si vybrat. Do hor je dobré, aby měla nějaké řešení, jak pomocí popruhů ji připnout k batohu. Někam pak jdete, a ono se to zatím nabije.

Solární nabíječka s akumulátorem
Solární nabíječka s akumulátorem

Další tématem je ochrana proti poškrábání a vůbec dorasení na skále. Existuje řada krytů pro hodinky. Jednak to může být jednoduchý gumový kryt, který chrání tělo hodinek po obvodě. Také lze přidat nalepovací fólii na displej. Zkrátka opět velmi podobné tomu, jak se chrání smartfon. Jsou i robustnější kryty, kdy je k rámu krytu připojena i nelepící fólie chránící displej, celé hodinky jsou tak ukryty uvnitř, například zde je jedno z takových řešení: Tough Armor. Ale existují i další, a stále přibývají nová řešení.

A taky jedna nízkonákladová vychytávka, když je nejhůř, stačí mnohdy bohatě přetáhnout přes hodinky tzv. potítko, takový ten látkový pásek na zápěstí. Zní to neuvěřitelně, ale ono to nad očekávání dobře funguje.

* * *

Mountimer vám pomáhá sledovat, jestli jste během 1 dne oproti plánu napřed, nebo zaostáváte.