Aktualizace průvodců tatranských cest

Čtyři publikace z naší edice průvodců po tatranských cestách (edice Horolezecká cvičení ve Vysokých Tatrách) obdržela aktualizaci. Na platformě Apple Knihy je to ale formou nového vydání, z toho vyplývá, že pro získání aktualizovaného obsahu je potřeba je znovu koupit a stáhnout. Nechtěli jsme to tak, ale jinak to nejde. Proč?

Týká se to jen čtyř e-knih, a to: Žabí koň – Východní hřeben, Volia veža – Jižní žebro, Volia veža – Stanislawski, a Volia veža – Štáflovka.

Je to mrzuté, ale jsou za tím technická omezení. Doposud byly pro applovskou platformu e-knihy dělány jako soubory .ibooks, tvořily se v produkčním softwaru iBooks Author. Tento software však zastaral a Apple se rozhodl jej dále nepodporovat. Výroba knih se má přesunout do Pages nebo jiných softwarů a vyrábět se mají jako soubor .epub, respektive .epub3. Co je ale zásadní, takto technicky jiná e-kniha musí být znovu vydána, musí být evidována pod jiným číslem ISBN. Vlastně to není aktualizace, ale nové vydání. Nic s tím nenaděláme, musí to tak být.

Uživatelům však staré e-knihy stále budou dál fungovat v jejich zařízení! Budou mít starou podobu, a jsou-li v zařízení uživatele stažené, budou fungovat, na tom se nic nemění.

Noví zájemci se nemusí stresovat, jak odliší nově vydané od starších, protože starší typy těchto čtyř průvodců byly z knižního storu Applu odstraněny. Noví zájemci už najdou jen nová vydání.