Horolezecká metodika pro iPad

Vážení čtenáři, zhruba od jara letošního roku si možná ti pozornější z vás všimli, že polevila frekvence nových příspěvků pro vlastní učebnici horolezectví na těchto stránkách. Rubrika Co je nového v učebnici téměř vyhasla. Snad to mohlo i vypadat jako umdlévání na snaze, počátek úpadku. Avšak naopak!

V zákulisí zatím probíhala horečná činnost, jak obsah Horolezecké metodiky dál posunout současně s vývojem techniky. Stolní počítače a vysedávání před monitorem u stolu neodvratně míří do minulosti. Nezadržitelně přicházejí smartfony a tablety, a s nimi pohotovější a pohodlnější prohlížení obsahu. Počítač jde dnes používat tak, jak jsme kdysi četli knihy. Charakter Horolezecké metodiky přímo vybízí k vytvoření elektronické knihy, ovšem moderní, multimediální. Videa, která jsou zde na webu, rozhodně nesměla být převodem do elektronické knihy ztracena. Od jara probíhala intenzivní práce na převodu stávajícího obsahu, a zároveň i doplnění mnoha dalších, nových kapitol. A včera v úterý 6. listopadu 2012 vznikla první úroda této snahy. Horolezecká metodika vyšla jako elektronická kniha (e-book) pro tablet iPad od Applu.

Horolezecká metodika pro iPad je rozdělena na sedm dílů. To znamená, že je to sedm samostatných knih. V elektronických knihách je obsah učebnice úplně kompletní, je tam vše, co bylo vytvořeno. Co je zásadní novinkou je to, že forma elektronické knihy je zpoplatněna. Kdo zná systém iTunes pro kupování hudby, je hned v obraze. Funguje to prostě tak, že jakmile máte a používáte iPad od Applu, zaregistrujete se, a přes číslo platební karty pak nakupujete hudbu, aplikace, knihy, filmy, časopisy, atd. Cena je mírná, jeden díl Horolezecké metodiky stojí 1,99 Euro. Podívejte se, jak to vypadá:

Pokud máte na počítači nainstalovaný program iTunes, případně přímo používáte Mac, nebo se chcete podívat na webové stránky obchodu, kde se knihy prodávají, následují odkazy, které vás tam zavedou:

Horolezecká metodika – 1.díl – Základy, Horolezecká metodika – 2.díl – Výzbroj a výstroj, Horolezecká metodika – 3.díl – Jištění a slaňování, Horolezecká metodika – 4.díl – Na hory, Horolezecká metodika – 5.díl – Sníh a led, Horolezecká metodika – 6.díl – Záchrana, Horolezecká metodika – 7.díl – Speciality

Nu, a o tento „starý“ web se nebojte, nezaniká. Bude fungovat nadále. Web teď ale bude hlavně sloužit ke sledování aktualit v oboru, takže především bude v pohotovosti rubrika Metodické oko, která vám přináší zprávy, co se kde nového děje ohledně metodiky horolezectví. Co se týká vlastního obsahu učebnice zde na webu, zůstávají některé vybrané stránky nepřístupné, ale není jich nijak moc, a jsou to tytéž, které stejně už dříve nebyly zobrazovány, protože jejich obsah byl na pět let vyhrazen pro papírovou knihu Horolezecká abeceda. Tytéž stránky nyní odkazují na obsah, který se nachází v elektronických knihách. Jak je patrné, zase až tak moc nového se tu neodehrálo.

Pokud vás dění ohledně nových elektronických knih Horolezecké metodiky zajímá, můžete vše sledovat a být informováni o novinkách prostřednictví webové stránky na Facebooku nebo na Twitteru.