Knot Quiz

Základní vědomostí, kterou musí každý horolezec ovládat, je znalost uzlů. Zpravidla si každý začínající horolezec pořídí příručku o uzlování, nebo si je dohledá na internetu, a v neposlední řadě je nejdůležitější uzly naučí zkušenější lezci, ať už v horoškole nebo v oddíle. Jenže všechny vědomosti se zapomínají, a uzly, které člověk často nepoužívá, se časem vytratí z paměti. A to trápilo i autory aplikace Knot Quiz, která je určená pro mobilní telefony. Aplikace obsahuje několik sad animovaných návodů na vázání uzlů, přičemž uživatel má možnost tipnout si, jak se daný uzel jmenuje. Můžeme si tak poznávání uzlů procvičovat kdykoliv přes všední den, díky přítomnosti v mobilním telefonu máme kvíz vždy po ruce. A nakonec lze aplikaci využít i při cvičení horolezců v oddíle, kdy instruktor může těmito kvízy potrápit nováčky v horoškole.

Po spuštění aplikace se dostaneme na úvodní stránku s hlavním menu, kde se nám nabízí tři možnosti. Tlačítkem Instruction se dostamen na stránku, kde je stručně popsáno, jak aplikaci ovládat.

Úvodní stránka s menu

Další tláčítko Get Knots nás přenese na stránku, kde je přehled toho, které sady uzlů máme naistalované, a které další si můžeme nainstalovat. Základní sada 15 uzlů je zdarma. Další rozšíření je zpoplatněno, prozatím jediná sada rozšíření stojí 0,99 centů. Jak je z obrázku patrné, další sady se připravují.

Přehled nainstalovaných balíčků kvízů

Vlastní poznávání uzlů probíhá následovně. Na obrazovce se animovaně zobrazí uvázání nějakého uzlu, a pod obrázkem se nabídnou čtyři možnosti, jak se daný uzel jmenuje. Pokud uzel označíme správně, přičte se nám kladné skóre, a automaticky se spustí animace dalšího uzlu.

Zvolte správný název

Pokud uzel onačíme špatně, u chybné volby se objeví červený křížek, a my máme možnost dalšího pokusu, který ale bude méně hodnocen v celkovém skóre.

Označení špatné volby

Jeden absolvovaný kvíz má celkem 10 uzlů. Po dokončení této série můžeme spusti nový kvíz, ale v něm bude sestava zařazených uzlů zase jiná. Na každý kvíz se uzly zamíchají jinak, včetně i pořadí nabízených názvů uzlů. Takže každý kvíz je originální a jiný.

Celá aplikace je v anglickém jazykovém rozhraní. Takže pro českého uživatele má kvíz ještě nezamýšlený rozměr, a to je učení se anglických názvů uzlů. Ze záčátku je to docela mela, člověk uzel třeba pozná, ale poznat, jak ho anglosasové nazývají, to je někdy fuška. Ale jak už to při učení pomocí kvízů bývá, časem si to člověk zapamatuje.

Aplikace Knot Quiz je určena pro zařízení od Applu, funguje na iPodu Touch, iPhone a iPadu. Celkově zabírá 18,2 MB místa paměti. Základ aplikace je zadarmo, včetně první sady 15 uzlů, další sady jsou zpoplatněny. Vyžaduje mít firmware iOs 3.1 a vyšší.