Umění orientace – mapa, buzola, GPS

Alpský klub Brno pořádá v Praze přednášku na téma orientace v horách. Orientace je základním předpokladem bezpečného přístupu ke všem v horách provozovaným aktivitám.

Základem správné orientace je práce s papírovou mapou, kterou nenahradí ani nejmodernější navigace GPS. Nicméně GPSka je výborný pomocník a doplněk mapy. Jednak pro nouzové situace (přesné stanovení polohy) a jednak pro vyhodnocení a archivaci prošlých tras. Příprava tras a jejich zadání do přístroje GPS je samozřejmě jedním z kroků plánování túry. Obsah přednášky: základní charakteristiky mapy, základní informace o buzolách, měření azimutu na mapě a v terénu, určení polohy v terénu, měření sklonu svahu na mapě, základní princip fungování GPS, systémy souřadnic, práce se souřadnicemi bodu a mapě. Kdy: 21. března 2013, v 18 hod. Kde: Rakouské kulturní fórum v Praze, Jungmannovo náměstí 18, Praha 1 (vstup do budovy od pomníku J. Jungmanna) – www.rkfpraha.cz. Vstup zdarma – rezervace místa nutná prostřednictvím formuláře u přednášky na webové stránce www.alpklub.cz. Účastníci přednášky obdrží slevový poukaz až 40 % na nákup vybavení značky Ferrino, Petzl, High Point, Singing Rock, Gibon, Asolo, Saltic aj. Sdružení Alpský klub Brno se zaměřuje na „horské“ vzdělávání laické veřejnosti a horských začátečníků. Prostřednictvím teoretických přednášek a praktických kurzů v terénu se snaží předávat zkušenosti nezbytné pro plánování a bezpečnou realizaci sportovních aktivit v horách.

Odkazy: Alpský klub Brno – www.alpklub.cz, OutdoorGuide – časopis pro život za dveřmi, pohyb a pobyt v přírodě – www.OutdoorGuide.cz