Vzhůru na ledovec!

Na youtubovém kanále Rakouského alpského spolku vyšla řada výukových videí, které ukazují, jak bezpečně postupovat na ledovci, sněhu a skále.

Videa jsou zpracována zábavným způsobem, kostru tvoří mikropříběh dvou postav, Crissi a jejího dědečeka, kteří jsou dvě hlavní postavy, které vás provedou modelovými situacemi, zatímco Eva Schider (členka lektorského týmu OEAV) vysvětluje bezpečnostní zásady. Videa podrobně odrážejí výukový názor Rakouského alpského spolku.

Risiko Hochtouren / Riziko vyokohorských túr

S jakými vysokohorskými nebezpečími se setkáváme ve vysokých horách? Jaké jsou nejčastější příčiny nehod na vysokohorských túrách? Úvodní video na téma vysokohorské túry podrobně vysvětluje, na co si skutečně musíme dávat pozor. Představeny jsou také tipy a způsoby chování, jak se s jednotlivými nebezpečími vypořádat.

Wer zahlt, wenn der Hubschrauber kommt? / Kdo platí, když vrtulník přiletí?

tento druhý díl je jen audio. Je to záznam podcastu, kde se na daná témata pouze hovoří. – Odborníci na pojištění Hanspeter Sailer z pojišťovny KNOX a Ulrike Fürtler z pojišťovny Generali Versicherung hovoří o tom, co pojištění alpských klubů pokrývá a kde končí. Horolezci Gerhard Stadler a Hans Gschirr vyprávějí své osobní příběhy o záchraně na horách. Peter Tembler, vedoucí horské služby Kals, a Bernd Noggler z tyrolského dispečinku dávají tipy na přípravu a chování v nouzi. Susanna Mittererová z rakouské Správní rady pro bezpečnost v alpském terénu podává přehled o četnosti úrazů v alpském terénu.

Tourenplanung und Orientierung auf Hochtour / Plánování a orientace na vysokohorských túrách

Plánování má zásadní význam ještě předtím, než se vydáte do vysokých hor. V žádné jiné vysokohorské disciplíně nehrají podmínky tak rozhodující roli jako v horolezectví. V tomto videu je popsáno pět nejdůležitějších témat při plánování túr.

Hochtour: Ausrüstung und Material / Vysokohorská túra: Vybavení a mteriál

Jaké mačky, cepín a šrouby do ledu potřebuji na vysokohorskou túru? Ve videu o vybavení vám poskytneme přehled současného vybavení pro vysokohorskou turistiku a toho, co je třeba promyslet. Video vysvětluje nejdůležitější vybavení, které si bereme na túru.

Bevegungstechnik in Firn und Eis / Technika pohybu na firnu a ledu

Jak chodit s mačkami. V zaledněných velehorách musíte techniku pohybu neustále přizpůsobovat terénu. Jen ten, kdo se dokáže rychle přizpůsobit novým situacím, se může pohybovat rychle a efektivně. Toto video vysvětluje nejdůležitější způsoby postupu s mačkami, cepíny nebo holemi a bez nich.

Die Gletscherseilschaft / Lanový tým na ledovci

Po zasněžených ledovcích je možné se pohybovat s přijatelnou mírou rizika. Vždy existuje riziko, že vás partner při pádu strhne. Skutečné riziko nakonec určuje vzdálenost v lanovém družstvu, používání brzdných uzlů a dodržování lanové disciplíny.

Rettungstechniken beim Spaltensturz / Záchranné techniky při pádu do trhliny

Pád do trhliny nemusí být nutně nouzovou situací v horách. Zvláště ne, pokud jste navázáni na lano a můžete v případě nouze použít správnou záchrannou techniku. V tomto videu jsme shrnuli a názorně ukázali všechny dostupné techniky záchrany v trhlině. 

Hochtouren: Sicherungstechnik in Firn und Eis / Vysokohorské túry: Techniky jištění na firmu a ledu

Toto video ukazuje, jak rychle vytvořit bezpečné kotevní body ve firnu a ledu a jak používat vhodnou techniku jištění. Je zde také ukázán a vysvětlen rychlý výstup po ledových bocích pomocí techniky Tibloc.

Hochtour: Sicherungstechnik im Fels / Vysokohorské túry: Technika jištění na skále

Skalní hřeben nebo výstup na vrchol často tvoří závěr vysokohorské túry. Požadavky na techniku jištění na skále se samozřejmě velmi liší od požadavků na led a firn. Podívejte se na toto video a zjistěte, jak zvládnout skalní hřebeny a technické výstupy na vysokohorských túrách!