Abalakovovy hodiny

Jedná se o uměle vytvořené hodiny v ledu. Dělají se vyvrtáním dvou otvorů, tunýlků, pomocí ledovcového šroubu (ten v ledu nezůstává, slouží jen jako pracovní nástroj). Nejčastěji se Abalakovovy hodiny dělají jako slaňovací stanoviště v situaci, kdy nemůžeme v terénu zbudovat jiné, lepší jištění (a zároveň nejsme ochotni ponechat v terénu šroub a karabinu). V krajní situaci můžeme u Abalakovových hodin mít i jistící stanoviště, pak ale musíme použít masivnější smyčku s dostatečnou nosností. Jako postupové jištění by se také daly využít, ale není to moc praktické, neboť výroba hodin je příliš zdlouhavá.

Abalakovovy hodiny se musí dělat pouze v tvrdém, homogenním ledu, aby byly dostatečně pevné. Například porézní, příliš krystalický led není vhodný. Vyvrtané otvory a povrch ledu musí vzájemně svírat úhel cca 60°. Otvory by měly být dlouhé alespoň 15 cm. Následkem vrtání nesmí led v místě, kde hodiny vytváříme, popraskat, především vzniklý sloupek hodin musí být v pořádku. Což je někdy problém, zvláště za silných mrazů je led velmi křehký a láme se. Za to v kvalitním ledu unesou Abalakovovy hodiny až 11 kN.

Abalakovovy hodiny v ledu

Výroba Abalakovových hodin je titěrnou a piplavou prací. Dokáže potrápit nervy. Už při vrtání druhého otvoru je uměním dobře namířit šroub, aby se pak uvnitř ledu trefil do konce prvního otvoru. A což teprve provlečení smyčky! Rozhodně je výhodou, když je smyčka kulatého průřezu, a tužší. Lépe se pak s ní šťárá. Pokud je smyčka dobře tuhá a hlavně tvárná, je dobré konec, který do otvoru zastrkáváme, ohnout do zatáčky, udělat takový malý zobáček. Ten pak usnadní zavedení smyčky v záhybu „tunýlku“. Je téměř nutností být na výrobu Abalakovových hodin vyzbrojen speciálním náčiním, hodí se různé drátky s háčkem na konci, tyčky, kterými se smyčka do otvoru různě láduje, vyšťárává, apod. Také se celkem jako nástroje na vytahování smyčky osvědčily i malé vklíněnce na ocelovém lanku. Například z populárních vklíněnců firmy Kouba se hodí velikosti číslo 2 až 3, který ideálně projde dírou v ledu. Mezi dráty vklíněnce se zachytí smyčka a vytáhne se ven. Při výrobě Abalakovových hodin si užijete spousty rukodělné práce. Nespornou výhodou je, když v místě, kde hodiny vyrábíme, můžeme stát na nohách bez držení se rukou. Vyrobit Abalakovovy hodiny jednou rukou je nemožné, nebo by to byl výkon vhodný do cirkusového šapitó. Pokud stát na nohách nelze, je možnost si odsednout do buď dalšího ledovcového šroubu, který zavrtáme poblíž, nebo do ledu zaseknutých cepínů.