Spací pytel

Spací pytel musíme vybrat adekvátně k používání. Naprosto univerzální spací pytel, který nám bude vyhovovat za všech okolností, neexistuje.

Do velkých, a tudíž suchých mrazů se hodí více péřový spací pytel. Do vlhčího a méně chladného prostředí stačí spací pytel s umělým vláknem. Peří se převážně používá husí (případně jiných ptáků, např. kajčí), jedná se o směs prachového peří a malých pírek. Prachové peří má hlavní izolační úlohu, pírka zajišťují pružnost a brání nesléhání prachového peří. Vzájemný poměr se uvádí v procentech (např. 80:20). Umělá vlákna si zachovávají schopnost tepelné izolace i za mírného vlhka, jsou vhodná pro alergiky, odolávají plísním, a jsou odolnější proti slehávání. Ovšem tím pádem jsou spací pytle s umělým vláknem i méně skladné.

1 - stahování kapuce; 2 - límec okolo ramen; 3 - komorová přepážka; 4 - výplň komory; 5 - dolní jezdec zipu (větrání pro nohy); 6 - otevření/zavření spacího pytle; 7 - horní jezdec zipu; 8 - stahování límce

Při pořizování spacího pytle musíme uvažovat nad tím, v jakých teplotách s ním budeme spát. Výrobce je povinen na spací pytel vyznačit údaje o tepelném komfortu.

T-max – horní extrémní teplota, teplota pokožky 35°C, při vyšší venkovní teplotě je již nepříjemné horko

T-comf – horní hranice teplotního komfortu, teplota pokožky 32,8°C, při nižší venkovní teplotě již nastává pocit chladu (Zhruba nejpodstatnější údaj, který nám napoví při jaké venkovní teplotě se „slušně“ vyspíme.)

T-lim – dolní hranice teplotního komfortu, telota kůže 32,9°C, při nižší venkovní teplotě nastává pocit chladu

T-ext – dolní extrémní teplota – oblečení jako při pobytu venku, teplota pokožky 29°C, při nižší venkovní teplotě nastává nebezpečí podchlazení organismu

Zleva: Peří - Jednokanálkové vlákno - Vlákno s profilem - Čtyřkanálkové vlákno - Sedmikanálkové vlákno - Mikrovlákno

Konstrukce spacího pytle je důležitým prvkem. Cílem je dosáhnout co nevyššího zdvihu vrstvy. Spací pytel by neměl mít tzv. studené švy, tedy takové prošití, které by šlo skrz na skrz vrstvou. Tudy by totiž výrazně unikalo teplo. Studené švy můžeme v obchodě při výběru spacího pytle odhalit tak, že se podíváme přes vrstvu spacího pytle proti rozsvícenému osvětlení místnosti, studený šev výrazně prosvítá. U péřových spacáků platí, že čím je důmyslnější systém komor, tím lépe se peří drží na potřebných místech (brání se sesypávání peří do koutů komory), ovšem spací pytel je pak náročnější pro výrobu a je tudíž dražší.

Komory péřových spacích pytlů: A - "H" komory; B - "Z" komory; C - "V" komory; D - "alfa" komory

Spací pytle jsou různých tvarů. Nicméně čím je spací pytel anatomičtější, tj. přesněji kopíruje tvar těla, tím lepší poskytuje tepelné podmínky. Tělo nemusí vyhřívat zbytečný prostor. Do krutých zimních podmínek se hodí spíše spací pytel bez zipu (nerozepínací), ale je potřeba uvážit, zda takový skutečně nejčastěji potřebujeme. Pokud je spací pytel se zipem, pak rozhodně musí uvnitř být podél zipu krycí léga, která zevnitř zip zakrývá a brání úniku tepla.

Komory spacích pytlů s umělými vlákny: E - sendvičová konstrukce; F - šindelová konstrukce; G - kombinovaná konstrukce

Tkaniny použité pro výrobu spacího pytle musí vyhovět protichůdným požadavkům na pevnost, hmotnost, vodoodpudivost a prodyšnost. Pro dobré izolační schopnosti jeví se nejdůležitější vlastností zpomalení výměny vzduchu mezi jednotlivými komorami spacího pytle. Pozná se to při balení spacího pytle, jak jej stlačujeme, tak během zmenšení jednotlivé komory se tato znatelně nafukuje. To značí, že spací pytel drží vzduch, a tedy i teplo. Ovšem tím je i hůř prodyšný. Pokud chceme zvýšit prodyšnost při zachování dostatečného držení vzduchu, nezbývá než zvolit spací pytel s kvalitními tkaninami (jsou různé: Gore Dry-Loft, Gelanots Dryheat, Pertex Edurance, apod.), což se projeví na vyšší ceně spacího pytle.