Ostatní knihy

Na této stránce jsou v přehledu uvedeny úzce zaměřené, specializované knihy věnované různým tématům s horolezectvím souvisejícím – tréninku, posilování, první pomoci a obecně zdravovědě, a dále geografii a geologii. Některé tyto knihy mají vztah k horolezectví bezprostřední, jiné jen velmi vzdálený.

* * *

Speleoalpinismus, Radomil Matýsek, Česká speleologická společnost, 1993

98 str., rozměry 21 × 15 cm

Kniha se nezabývá horolezectvím, je to příručka pro speleology. Nicméně obsahuje velmi podrobnou kapitolu o uzlech, které je možno využít pro lezecké postupy. Podkladem pro tuto kapitolu byla publikace „Základní uzly SZS“ od Antonína Zelenky.

Hurá do skal, I.Rotman, J.Růžička, W.Güllich, Montana, 1993

86 str., rozměry 20,5 × 14,5 cm

Tato kniha se nezabývá se metodikou pro provozování horolezectví, ale pouze tréninkem, tedy cvičením, posilováním těla, ale také zdravotními aspekty lezení. Text však nezachází do podrobností, vždy je řečeno, že něco má být tak a tak, ale ne už proč. Také je někdy nějaký problém jen tak nahozen, nakousnut, ale už nevysvětlen. Čtenář tak po přečtení některých pasáží má v hlavě více otazníků, než před přečtením. Poněkud „děsné“ jsou fotografické obrázky, udělané jen jako obyčejné černobílé xerokopie. Kniha tak působí jako samizdat vydaný fandy lezení. Inu takové dílo své doby…. počátek podnikání v Česku po pádu komunismu.

Trénink sportovního lezce, Rudolf Tefelner, 1999

101 str., rozměry 21 × 15 cm

Tato kniha není metodikou pro provozování horolezectví. Zabývá se pouze tréninkem, tedy cvičením, posilováním těla. Kniha je především zaměřená na výkonnostní sportovní lezce, ať už skalkaře, nebo fandy umělých stěn. Ale i méně ambiciózní lezci zde v některých kapitolách naleznou zajímavé a poučné informace.

Turistika a sporty v přírodě, Jan Neuman a kolektiv, Portál, 2000

197 str., rozměry 22 × 16 cm

Autor PhDr. Jan Neuman CSc. se orientuje na problematiku turistiky, sportů a her v přírodě na Fakultě tělesné výchovy a sportu Univerzity Karlovy, a jeho spolupracující kolektiv autorů při psaní této knihy tvořili Jiří Brtník, Petr Ďoubalík, Jiří Šafránek, Ladislav Vomáčko a Soňa Vomáčková. Kniha se věnuje horolezectví a vysokohorské turistice pouze v několika částech, a to velmi stručně. Není to tedy příručka jenom pro horolezce, ale své si tady najdou i běžní turisté, cyklisté, orientační běžci, táboroví vedoucí dětí, apod. Obsah je zpracován ve formě klasické školní učebnice. Ilustrace jsou jen černobílé kreslené obrázky, kresby sice mají veselou náladu, ale jsou poněkud neuměle provedeny, jakoby je kreslilo dítě. Příště by to chtělo vážnější pojetí s méně avantgardním projevem. Text je srozumitelný a přehledně členěný.

Člověk na pokraji svých sil, Jiří Šulc, Josef Dvořák, Milan Morávek, Avicenum, 1984

171 str., rozměry 20 × 13 cm

Není to kniha o horolezectví. Věnuje se obecně fyzickým a psychickým schopnostem lidí obstát v extrémních podmínkách, ať už se jedná o piloty letadel, astronauty, potápěče, námořní trosečníky, polárníky, horolezce, vězně, atd. Kniha je rozdělena na tři části – 1.Extrémní vlivy vnějšího prostředí – sem patří změny tlaku, nedostatek kyslíku, chlad a další; 2.Strádání v základních potřebách – nedostatek pití, jídla spánku; 3.Člověk na pokraji sil – beznadějnost, stres, sebevraždy. Využití poznatků z této knihy lze snad ponejvíce uplatnit pro extrémní výškové horolezectví prováděné v 6000 – 8000 metrech nad mořem, nebo v podmínkách zimních velehor. Nicméně nezapomínejme, že v případě nehody na nešikovném místě se může do extrémní situace dostat každý takřka kdekoliv!

Člověk v drsné přírodě, Jaroslav Pavlíček, Olympia, 1989

133 str., rozměry 20 × 12,5 cm

Kultovní kniha českých cestovatelů a světoběžníků. Tento výtisk je konkrétně druhým vydáním. Svého času, kdo neznal tuto knihu, byl v oboru považován za outsidera. Každý znal pověstných „šest ponožek“, že ano? (v tomto výtisku na str.24). Obsah knihy je netradičně pojatý. Běžná klišé a uniformní postupy jsou odsouzeny, a Jaroslav Pavlíček je nahradil metodami, které osobně vyzkoušel během svých mnohých cest do drsných končin světa. Mnohé z jeho doporučovaných postupů mají za vzor jednání domorodých lidí v oněch krajích, ať už jsou to Šerpové, Eskymáci a podobní. Působivě a vtipně jsou popsané lidské vlastnosti, které hrají ve vypjatých situacích rozhodující roli. Tato knížka, ač to není při prvním pohledu moc zřejmé, se ve skutečnosti zabývá lidmi a jejich chováním v náročném prostředí. Publikace se dočkala mnohých dalších vydání.

Člověk v drsné přírodě, Jaroslav Pavlíček, Práh, 2002

103 str., rozměry 20 × 13 cm

Zatím poslední vydání Člověka v drsné přírodě. Nejmarkantnější změna nastala v ilustracích, původní více metodicky zaměřené kresby vypadly, a byly nahrazeny pouze doprovodnými komiksovými obrázky, které vtipně glosují obsah textu. Ten doznal jen malých změn, a také se změnilo řazení kapitol za sebou.

Fit na hory, Andrea Eisenhut, Thomas Renner, Grada, 2007

94 str., rozměry 21 × 13,5 cm

Moderní kniha stručného rozsahu pocházející z německé oblasti, původně vyšlo u nakladatelství Bruckmann Verlag v roce 2004. Je třeba rozhodně pochválit, že autoři se nechytli do typické pasti daného oboru a nezabředli do nudné „tělocvikářské vědeckosti“. Naopak k věci hovoří lidsky a srozumitelně. V publikaci je množství barevných fotografií, na které je z textu často odkazováno. K lepšímu pochopení nám také pomůže několik barevných obrázků a grafů.

Turistika, Karen Bergerová, Slovart, 2008

256 str., rozměry 25 × 15 cm

Přehledná encyklopedie turistiky, kde nechybí ani podstatné informace pro její specifickou formu, a to vysokohorskou turistiku. Tato publikace se vyplatí především začátečníkům, kteří si nejsou jisti, jako výbavu si mají pořídit a co budou v horách potřebovat. Zde vše najdou systematicky utříděné, se stručným popisem zacházení s danou věcí a okolnostmi, které jejich použití provázejí. Do podrobností text příliš nezachází, a tak je nutné varovat – toto není učebnice v pravém slova smyslu, a čerpat informace pro vysokohorskou turistiku jen z této knihy by nestačilo. Ale pro základní přehled a první zorientování to stačí.

Příručka první pomoci, Český červený kříž & Príroda, 1999

222 str., rozměry 21 × 14,5 cm

Skvělá publikace! Jedná se o překlad britské příručky. V Británii ji vydává The British Red Cross Society, St.John Ambulance a St.Andrew´s Ambulance Association. Vydání v českém jazyce zaštítil Český červený kříž. Z didaktického hlediska je kniha dobře provedena, téměř všechen text je doprovázen názornými kreslenými obrázky. I úplný laik si hned udělá představu o tom, jak první pomoc poskytnou.

Příručka první pomoci, Červený kříž & Perfekt, 2003

288 str., rozměry 21 × 15 cm

Nové, doplněné a přepracované vydání předchozí publikace (viz.výše zde v textu). Oproti předchozímu vydání z roku 1999, kde byly použity kreslené obrázky, jsou nyní použity barevné fotografie, které jsou velmi kvalitní a dobře názorné. Nicméně několik kreslených obrázků v knize také je, ale zobrazují převážně anatomii lidského těla. Obsah je rozdělen na 13 částí, přičemž každá z těchto částí má jinak barevný okraj stránky. Text je díky tomu dobře přehledný, v knize se snadno orientuje. Co se zpracování obsahu týče, nelze než opět zapět chválu! Vše je krásně názorné, jednotlivé záchranné postupy jsou krok za krokem jasně vysvětlovány. Provázanost textu a obrázků je skvělá. Český překlad je v podstatných postupech poskytování první pomoci sladěn se standardy první pomoci, které vydal Český červený kříž v roce 2002.

Součásti publikace je sešit formátu A5, který je v knize vložen (titulní stránka na obrázku vpravo). Název sešitu je „Neodkladná první pomoc“, a má 32 stran. Obsah je shodný s poslední 13.kapitolou vlastní knihy. Je takto vytištěna zvlášť, aby ji mohli uživatelé nosit sebou v příručním zavazadle (kufřík, kabelka, apod.), a byla tak uživateli vždy při ruce.