Běžně se kotevní body jistícího stanoviště propojují pomocnou smyčkou. Ale co dělat v situaci, kdy žádnou pomocnou smyčku nemáme, ať už proto, že jejich zásobu vyčerpáme na postupová jištění, anebo je prostě ztratíme. I na takovou situaci musí být horolezec připraven a umět si poradit. Řešením je provést propojení kotevních bodů pomocí lana. Existuje řada …
Archiv Duben 2011
Jistící pomůcka Eddy
Další poloautomatickou jistící pomůckou, která se nám může dostat do rukou, je Eddy od firmy Edelrid. Jak vypadá, co s ní lze dělat a jak jí používat, ukazuje následující video z produkce rakouského OEAV. Na videu je postupně ukázka vložení lana do jistící pomůcky, povolování lana při jištění prvolezce, dobírání lana, zachycení pádu a spouštění …
Odpočinek během lezení
Pro úspěch při lezeckém výstupu na první pohled může se zdát rozhodujícím faktorem fyzický výkon, zkrátka zdatné lezení, silné svaly a správně prováděné pohyby. Což jistě je také potřeba. Ale k úspěchu je potřeba ještě jedno umění, a to umět si odpočnout. A právě tomuto tématu se věnuje článek „Wer rastet, der punktet“, uveřejněném na …
Vadné karabiny Photon od CAMPU
Americká Komise pro bezpečnost spotřebitelských výrobků ve spolupráci s firmou CAMP oznámila dobrovolné stažení karabin Photon a expresek Mach Express vybavených karabinami Photon. Spotřebitelé by je měli okamžitě přestat používat. Přesný název výrobku: Photon karabina, Photon a Mach Express. Dovozce do USA: CAMP USA Inc, Broomfield, Colo. Popis závady: Zámek karabiny se může otevřít při …
S dětmi do hor a přírody – turistika
V úterý 26.4.2011 se v Brně v rámci Alpského klubu Brno koná přednáška S dětmi do hor a přírody – turistika. Narození dítěte není rozhodně okamžik, kterým by pro rodiče skončily výpravy do hor. Naopak. Děti jsou skvělým důvodem, proč se vrátit na oblíbená místa a podívat se na ně z nové perspektivy. Cílem přednášky …
Sólolezení s jistící pomůckou Cinch
Na následujícím videu je ukázka, jak provést jištění prvolezce při sólolezení pomocí jistící pomůcky Cinch. Pozor, výrobce uvedenou jistící pomůcku pro daný účel nevyrobil, takže použití je jen na vlastní nebezpečí. Ale jsou situace, kdy například z důvodu zranění spolulezce jsme nuceni sami někam ve skalním terénu popolézt při jeho záchraně a poskytování první pomoci, …
Soustředění mládeže na písku 2011
Český horolezecký svaz prostřednictvím své komise mládeže pořádá pro děti z horolezeckých oddílů soustředění mládeže na pískovcových skalách v roce 2011. Věková hranice pro děti, které se akce chtějí zúčastnit, je od 12 do 19 let. Účastníci by měli ovládat základní horolezecké dovednosti a být vybaveni materiálem pro skalní lezení. Soustředění se koná v termínu …
Pevnost osazení vklíněnců ve skále
V Austrálii nedávno provedli zajímavý pokus, kdy do skály založili řadů různých mobilních jistících prostředků, jak jsou vklíněnce, friendy, tricamy a podobně, a následně je zatěžovali tlakovou trhačkou. Jistící prostředky zakládali do skály zkušení horolezci tak, jak by je zakládali i při skutečném lezení. Nevyhnuli se i těm situacím, že založili i leckdy pofiderní jištění, …
Časopis Lidé a hory 2/2011
Vyšlo druhé letošní číslo časopisu Lidé a hory. I toto číslo obsahuje několik metodických článků. Prvním je článek Bezpečnost na umělých stěnách, který využívá ilustrace z letáku, který v minulých letech šířily alpské spolky, především OEAV a DAV. Obrázky doprovází text, jehož autorem je Marek Cerman. Článek se věnuje bezpečnostním zásadám při boulderingu, zajištění prvolezce …
Přednáška Orientace v horách
V úterý 19.dubna pořádá Alpský klub Brno přednášku Oreintace v horách II – GPS a mapy. Orientace v horách je základním předpokladem bezpečného přístupu ke všem provozovaným aktivitám. Ostatně umění orientace je nutnou podmínkou k tomu, abychom mohli podnikat túry samostatně. Obsahem přednášky bude práce s mapou a využití údaj z map pro GPS a …
Sebejištění při spouštění
Nedávno se na skalách jižní Moravy stala nehoda, kdy se s lezcem vytrhla skoba, kterou použil jako vratný jistící bod při spouštění dolů na zem. Vlastní nehodu ponechme stranou, ale v následných diskusích na horolezeckých webových stránkách se ukázalo, že obecně mezi horolezeckou veřejností není moc známo, jak se lezec může při spouštění sebejistit, respektivě …
Školení rozhodčích
Český horolezecký svaz pořádá školení určené pro rozhodčí závodů v lezení na umělé stěně. Školení je zaměřeno na lezení na obtížnost a je určeno pro zkušené traťové rozhodčí, kteří mají zájem pracovat jako hlavní rozhodčí, doškolení je pro již vyškolené hlavní rozhodčí a slouží k obnovení kvalifikace. Vedoucím kurzu je zkušený hlavní rozhodčí Jiří Čermák, …
Klasifikace boulderů
Na webu Climb.sk vyšel velmi zajímavý článek o hodnocení obtížnosti boulderů. Jeho autorem je Nalle Hukkataival, současný aktivní boulderista. Sám autor vysvětluje: „Rozhodl jsem se napsat pár mých postřehů, co sa týkají bouldrové stupnice, vzhledem na udalosti, které v boulderingu nastaly v posledních letech. Toto téma sa zdá být stále jakýmsi tabu v lezecké komunitě, …
Seminář ochrana přírody a horolezectví
Český horolezecký svaz spolu s Agenturou ochrany přírody a krajiny pořádají seminář věnovaný vztahu ochrany přírody a horolezectví. Seminář se bude konat ve čtvrtek 14. dubna 2011 v Praze na Strahově, od 13:00 do 19:00. Cílem semináře je diskutovat o problémech, které se týkají horolezectví a ochrany přírody, přispět k vzájemnému vyjasnění zájmů a postojů …
Přednáška Cestovní medicína
Ve středu 13.4. se v Brně v rámci Alpského klubu koná přednáška Cestovní medicína – akutní stavy na cestách. Spektrum možných akutních zdravotních problémů na cestách je velmi široké a závisí od mnoha faktorů. K nejrizikovějším formám cestování patří pobyt mimo větší města a turistické oblasti, individuální cestování, stravování se v pouličních restauracích, nedostatek balené …
- 1
- 2