Další z rodiny poloautomatických jistících pomůcek je Zap-O-Mat od firmy Edelrid. Její poněkud robustní konstrukce ji jednoznačně určuje pro použití na umělých stěnách a nízkých skalkách dobře odjištěných borháky, kde je velikost jistící pomůcky, především páky na odblokování lana, naopak výhodou, protože práce s pomůckou je pak pohodlnější. Jak jistící pomůcku ovládat a pracovat s …
Archiv Březen 2011
Rychlé jistící metody
Při lezení v horách ve dvojici, která je výkonnostně nevyvážená, tedy jeden lezec je zdatnější než druhý, je potřeba toho slabšího jistit i v lehčím terénu. Jenže horolezecké výstupy v horách jsou delší, zaberou více času, a standardní budování jistícího řetězce i v lehkých pasážích terénu by příliš zdržovalo. A tehdy lezci často nasazují metodu …
Berg und Steigen 1/2011
Vyšlo letošní první číslo rakouského metodického časopisu Berg und Steigen, který vydává Rakouský alpský spolek (OEAV) ve spolupráci s dalšími alpskými spolky. Po uplynulé zimní sezóně je v tomto čísle pochopitelně řada článků věnovaná lavinové problematice. Zvýšená pozornost je věnována metodě určování míry lavinového nebezpečí, která se jmenuje Wie? Wo? Was?, jejímž autorem je Peter …
Seminář o lezeckém materiálu
Metodicko-bezpečnostná komisia JAMES pripravila odborný seminár venovaný problematike bezpečnosti lezeckého materiálu a technike istenia z centrálneho bodu. Uskutoční v Gaderskej doline. Seminár je určený lektorom horolezeckých škôl, inštruktorom, cvičiteľom a ostatným záujemcom o uvedenú problematiku. Na seminár sa treba prihlásiť do 22. apríla. Úvodným vstupom bude prezentácia Lumíra Fajkoša – Singing Rock – k problematike …
Instalování lana pro spouštění
Na stránce Dolní jištění je nově nakreslený obrázek, jak instalovat lano do vratného bodu s trvale uzavřeným okem, aby se lezec mohl nechat spustit dolů. Starší obrázek, který daný návod ukazoval doposud, totiž znázorňoval situaci, kdy je vratný bod tvořen klasickým slaňovacím kruhem. A přes takový kruh by se spouštěn nemělo, lano jej brousí a …
Umění orientace s mapou a busolou
V pondělí 28.3. se v Brně v rámci Alpského klubu koná přednáška Umění orientace s mapou a busolou. Orientace v horách je základním předpokladem bezpečného přístupu ke všem provozovaným alpinistickým aktivitám. Ostatně umění orientace je nutnou podmínkou k tomu, abychom mohli podnikat túry samostatně. Základem je práce s papírovou mapou, kterou nenahradí ani nejmodernější navigace …
Bezpečnost při lezení na umělé stěně
Lezení na umělé stěně je přes očekávání bezpečný sport, statisticky se více úrazů stane při fotbale. Ale když už se nějaká nehoda stane, je většinou taková, že může skončit fatálně. Na webových stránkách Klettern.de vyšel nový článek Sicher in der Kletterhalle, který se věnuje všem možným chybám, které se typicky stávají při lezení na umělé …
Časopis Panorama 2/2011
Vyšlo druhé letošní číslo časopisu Panorama, který vydává Německý alpský spolek (Deutscher Alpenverein DAV). Z článků věnovaných metodice je na prvním místě článek Und das soll halten? – Fixpunkte in Firn und Schnee. Věnuje se budování jistícího stanoviště na sněhu, a to především ve vztahu k nosnosti takového kotevního bodu. Jsou zvoleny některé metody budování …
Meteorologie v horách
Ve středu 23. 3. 2011 se v Brně koná další přednáška v rámci Alpského klubu Brno, tentokrát zaměřená na otázky počasí v horách. zařazena budou následující témata: Jaké povětrnostní jevy nás ohrožují v horách, Několik údajů o tzv. pocitové teplotě („wind chill“), Jak se dopátrat vhodných informací o počasí, Co Vám rádio ani Internet (většinou) …
Nouzové jistící pomůcky
Na stránce Jistící pomůcky je nově zařazena podkapitola Nouzové jistící pomůcky. Jsou situace, kdy ztratíme naší obvyklou jistící pomůcku, a ke vší smůle nemáme při sobě ani karabinu HMS nebo jinou karabinu s pravidelným obloukem, abychom mohli jistit pomocí poloviční lodní smyčky. Může se stát, že nám zůstanou jen expresky – a co teď? Expresku …
Bezpečnost pohybu horolezců v Alpách
V úterý 22.3.2011 se v Rakouském kulturním foru uskuteční od 18:00 přednáška na téma Bezpečnost pohybu horolezců v Alpách. Přednáška se zaměří na nebezpečí hrozící alpinistům v ledovcovém prostředí Východních Alp, na schopnosti toto nebezpečí odhadnout, a z toho plynoucí otázky výstroje, plánování a realizace horských túr. V této souvislosti bude představena organizace a výsledky …
Dávkování pohybové aktivity
„Proč je pohyb důležitý? Protože člověk je geneticky na pohyb naprogramován a sedavý způsob života mu škodí. Naši předkové si mohli nahromaděné napětí uvolnit – dle situace – útěkem k mamutovi nebo od mamuta. My ale, například po rozepři se vedoucím, nakonec nejspíš řekneme – jistě šéfe – a jdeme si změřit vysoký krevní tlak. …
Pád očima padajícího
Kam čert nemůže, tam nastrčí bábu, a kam bába nechce, dají se lyže. Čertovy prkýnka. Rakouský skialpinista Stefan Ager měl při svém výletu ve Stubaiských Alpách pekelnou smůlu, ale také zázračné štěstí. A jestli i vy chcete být šťastní, tak si to video pusťte několikrát a sledujte, kde se stala chyba a jak se jí …
Climbing Grade Converter
Obtížnost horolezeckých výstupů se vyjadřuje pomocí horolezecké klasifikace, což jest číselná řada jednotlivých stupňů. Určitá obtížnost přelezu daného místa v terénu je pak přiřazena k určitému stupni z klasifikační stupnice. Ovšem klasifikačních stupnicí je vícero, ať už pro horské horolezectví, skalní lezení, ledové lezení, atd. V rámci skalního lezení jsou pak stupnice pro různé druhy …
Mentální kontrola
Na slovenském webu Climb.sk vyšel článek Mentální kontrola zabývající se sportovní psychologií. Rozdíl mezi úspěchem a prohrou často závisí na naší mentální kontrole, a sportovní psychologie je věda, která se věnuje této problematice. V lezení, především při závodech, jsou cesty postavené na hranici lidských možností. V článku se dozvíte všeobecné zásady, jak získat mentální kontrolu …
- 1
- 2