Obtížnost horolezeckých výstupů se vyjadřuje pomocí horolezecké klasifikace, což jest číselná řada jednotlivých stupňů. Určitá obtížnost přelezu daného místa v terénu je pak přiřazena k určitému stupni z klasifikační stupnice. Ovšem klasifikačních stupnicí je vícero, ať už pro horské horolezectví, skalní lezení, ledové lezení, atd. V rámci skalního lezení jsou pak stupnice pro různé druhy hornin, a především národnostní stupnice platící v různých státech. Když pak lezec vycestuje ze své oblasti do ciziny, stojí často před problémem, jak cizí stupnici porozumět a převést jeden stupeň mezi dvěmi různými stupnicemi. K tomu účelu slouží převodní tabulky, které si lezci sestavují, a podobně jako při ohodnocování jednotlivých výstupů, je neustále aktualizují. Nu a když je jádrem nějakého řešení tabulka, není daleko k nějaké aplikaci, která by stejné údaje dokázala spočítat a zobrazit rychleji, než když si je máme někde listovat na papíře a hledat ručně v tabulce. To je ta pravá šance pro kalkulačky zabudované v různých PDA, mobilech a smartfonech. A právě taková je aplikace Climbing Grade Converter, o které si teď povíme podrobněji.
Aplikace je určená pro skalní lezení, a to jak na vyšší skály při jištění s lanem, tak i pro bouldering. Je v ní zařazeno celkem 13 klasifikačních stupnic. Aplikace pochází od anglosasských tvůrců, takže první co nás zaujme, je zkomolení názvů některých evropských stupnic. Například naše pískovcová stupnice je zde nazvána „UIAA Eastern Europe“, a skutečná UIAA stupnice je „UIAA Central Europe“. Bohužel nepřesné pojmenování, ale také zajímavý pohled na to, jak to, co my považujeme za důležité a citlivě rozlišujeme, je při pohledu přes moře takové nějaké obtížně rozlišitelné.
Vlastní aplikace funguje tak, že máme na displeji zobrazeny dva posuvné sloupce, v jednom si nastavíme stupnici, která platí v dané oblasti, kde zrovna lezeme, a v druhém sloupci se ihned zobrazí adekvátní řada čísel této stupnice. Tažením si pak v tomto sloupci vybereme určitý konkrétní stupeň. V dolní části displeje si okamžitě zobrazí seznam se všemi ostatními stupnicemi, kdy konkrétní stupeň je zde přepočítán do všech třinácti ostatních stupnic. A pro lepší orientaci je v seznamu ta stupnice, ze které přepočítáváme, vyznačena světlým řádkem.
Na následujícím obrázku si můžeme prohlédnout, jak vypadá přepočet z naší pískovcové stupnice u stupně VIIb.
Na dalším obrázku je pro změnu proveden přepočet z mezinárodní stupnice UIAA.
U dolního okraje si můžete všimnout malého „i“ v kroužku. Je to odkaz na nápovědu, poku na něj klikneme, dostaneme se na textovou stránku, kde je stručná charakteristika dané klasifikační stupnice. Na této stránce se bohužel musíme smířit s reklamou, která je zde automaticky vkládána.
Převod stupňů do druhé klasifikační stupnice není tupě oříznutý jako v prosté tabulce, ale aplikace dokáže pracovat i s mezihodnotami. Nejlépe si to ukážeme na dalším obrázku, kde je zvolen stupeň VI+ v mezinárodní UIAA klasifikaci, a vidíme, že přepočet například do americké stupnice je 5.10a nebo 5.10b. Podoně je tomu i u dalších stupnic. To je dobrá vlastnost, protože často je právě pravdou, že jeden stupeň je na rozmezí dvou stupňů jiné stupnice.
Aplikace Climbing Grade Converter je ze skupiny prvních vlaštovek aplikací tohoto druhu. Má ještě nějaké mouchy, především ohledně názvosloví, ale základ je položen a jasně zde vidíme, jakým směrem se budou převodní tabulky ubírat v budoucnosti.
Aplikace je určená pro zařízení firmy Apple, ať už iPod Touch, iPhone nebo tablet iPad. V AppStore si ji jde pomocí iTunes stáhnout za 79 centů. Po instalaci zabere 0,3 MB, jazykové rozhraní je anglické.
Zařazeny jsou klasifikační stupnice (abecedně): Brazilian, British (UK), UIAA (Central Europe) – to je normální UIAA, UIAA (Eastern Europe) – to je pískovcová, Ewbank (Australia), Finnish – to je finská, Fontainebleau (bouldering), Fontainebleau (France) – je je normální francouzská, Hueco (bouldering USA), Norwegian, Ogawayama – to je japonská, Toyota (bouldering) – to je japonská pro bouldering a YDS (USA) – to je normální americká.