Bunda

Bunda pro horolezectví musí splňovat náročné kritéria, a její kvalitě bychom měli věnovat značnou pozornost. S trochou nadsázky ji lze přirovnat k brnění, které nás chrání před útoky špatného počasí. První, co bychom měli při výběru bundy vzít v potaz, je potřeba, aby bunda byla o trochu větší než naše obvyklé oblečení, protože pod ní budeme oblékat další tepelné vrstvy oblečení. Rukávy musí být dostatečně dlouhé i pro vzpažení rukou, protože při lezení budeme mít ruce vzpažené poměrně často. Konec rukávů musí být stahovací, nejlépe pomocí pásky se suchým zipem. Její ovládání by mělo být snadné i v rukavicích. Dolní okraj bundy by ideálně měl dosahovat k rozkroku. Bunda nesmí omezovat pohyb, je třeba si vyzkoušet předklon, podřep, otáčení trupu do boků. Ramena (kvůli batohu), lokty (kvůli lezení) a dolní zadek (kvůli sedání) bundy by měly být vyztuženy hutnější látkou (například cordura), protože na těchto místech se bunda nejvíce odírá, a vyztužení prodlouží dobu, po kterou bude bunda sloužit.

1 - stahování průzoru kapuce; 2 - stahování límce; 3 - vyztužení ramen; 4 - vyztužení předloktí; 5 - dolní jezdec zipu; 6 - stahování dolního okraje bundy; 7 - kapuce s kšiltem; 8 - límec; 9 - horní jezdec zipu; 10 - velká kapsa; 11 - otevíratelné a uzavíratelné větrání v podpaždí; 12 - stahování v pasu; 13 - stahování konců rukávů

Dále je nutné vyzkoušet všechna stahování na bundě, zda jdou hladce nastavovat, zda samosvorky od stahovadel jdou lehce mačkat, a zda jejich obsluha bude možná i v rukavicích. Také je potřeba věnovat pozornost tomu, zda samosvorky jsou zabezpečené proti ztrátě a nemohou sklouznout ze šňůrky dolů. Jednotlivé provázky od stahování nesmí v jakékoliv poloze vlát tak, aby dosáhly k našemu obličeji. Ve větru by nás bolestivě šlehaly.

Kapuci věnujeme výraznou pozornost. Musí být dostatečně velká, aby se pod ní vešla přilba. Z toho ovšem plyne, že pokud zrovna přilbu nemáme, je kapuce příliš velká, a tak musí být stahovatelná. Jednak ve směru předozadním, což zpravidla regulujeme pomocí suchého zipu na zadní vnější straně kapuce. Dále musí být stahovatelný průzor kapuce. Vytvarování průzoru zlepší vyztužení kšiltu. Krk kapuce nesmí být příliš krátký, jinak nám kapuce visí na hlavě, místo aby spočívala na ramenou, a to není pohodlné. Švy kapuce musí být přelepeny stejně, jako na ostatních částech bundy. Po nasazení se musí kapuce otáčet společně s hlavou tak, abychom měli stále volný výhled před sebe.