Umění bivakovat je nedílnou součástí horolezectví. Někdo zabivakuje při horských túrách jen párkrát za život, jiný absolvuje bivaky pravidelně. Jak se na chladnou a studenou noc připravit? Na webových stránkách Horydoly.cz vyšel článek, který na tuto otázku dává odpověď. Článek věcně a prakticky radí, jak být na bivak připraven, jakou výbavu mít sebou, a jak …
Archiv Srpen 2011
Jistící pomůcka Edelrid Eddy
Na webových stránkách Světa outdooru vyšel rozsáhlý článek o jistící pomůcce Eddy od firmy Edelrid. Tato jistící pomůcka patří do skupiny takzvaných poloautomatických jistících pomůcek. Článek je rozsáhlým popisem uživatelského testu, popis jistící pomůcky je podrobný, doprovázený řadou názorných fotografií. A jaké je celkové hodnocení, kterého se této jistící pomůcce dostalo? Zní takto: „Kvalitně zpracovaná …
Základy bezpečného lezení II
Hudy Sport vydal nově aktualizovanou a rozšířenou verzi své metodické brožurky Základy bezpečného lezení II. Cílem brožury formátu A5 je přinést jasnou, stručnou, srozumitelnou a ucelenou metodiku lezeckých disciplín. Tedy sportovního lezení na umělé stěně i na skalách, včetně vícedélkových cest, alpského lezení, lezení v ledu, mixu, drytooling a samozřejmě i bouldering. Nechybí ani nehorolezecká …
Spouštění v šikmém traverzu
Na stránce Lanová záchrana je nová stať věnovaná spouštění lezce v šikmém traverzu. Konkrétně se jedná o situaci, kdy se lezci nalézají ve vysoké stěně, tedy i jistící stanoviště je ve stěně a pod ním je volná hloubka, a prvolezec naleze do následující lanové délky, která ubíhá šikmo vzhůru do boku. A tam pak nepřeleze …
Jistící souprava na klettersteig
Pokud se chystáte na klettersteig, a nevíte, jak vypadá jistící souprava na klettersteig (tzv. klettersteig-set), jak funguje a z čeho se skládá, jak ji připevnit k úvazu, tak vám může pomoci následující video, které ukazuje všechny podstatné prvky jistící soupravy. Vcelku užitečná video přehlídka základních funkcí.
Vhodná strava pro lezce
Jste to, co jíte – žádné nové rčení. Na německé horolezeckém portálu Klettern.de vyšel článek o vhodné stravě a výživě pro horolezce, především skalní lezce. Že pojídání hranolek a čokolády není dobré, tuší každý, ale co vlastně správně jíst, abychom se snáze udržovali v kondici, to přesně ví jen málokdo. Ona totiž ani jednostranná dieta …
Americká klasifikační stupnice
Na webu American Alpine Institute vyšel nedávno článek popisující americkou klasifikační stupnici. Podrobněji a nezprostředkovaně, přímo z amerického zdroje informací, se můžete seznámit se struktrurou této klasifikační stupnice, jak jsou definovány jednotlivé třídy od stupně 1 až po stupeň 5, co vyjadřují jednotlivé stupně obtížnosti pro skalní lezení, do kterého stupně je uvedená obtížnost pro …
Úrazovost v Deutscher Alpenverein
Německý alpský spolek (Deutscher Alpenverein) vydal přehled úrazovosti svých členů za rok 2010. V tomto období se na horách zabilo čtyřicet členů DAV, což není číslo nijak vybočující z řady předešlých let, jedná se dokonce o mírný pokles. A to za současného mírné vzrůstu počtu členů. Toto malé zlepšení přičítají nejvíce používání nové a bezpečné …
Konstrukce ocelových lan na klettersteigu
Na stránce Jištění na klettersteigu je nová stať pojednávající o různých konstrukcích ocelových lan, které jsou hlavním jistícím prvkem na klettersteigu. Asi nejčastějším typem konstrukce, se kterým se můžeme setkat především v Rakousku, Itálii a Německu, je takzvané přímé pevné lano. Tato konstrukce se výborně hodí pro šplhání po laně rukama, ale má jednu výranou …
Friend Omega Pacific Link Cam
Skalní spáry a pukliny jsou různě tvarované i různě veliké. Pokud do nich chceme založit nějaký jistící prostředek, potřebujeme k tomu takový, který má patřičnou velikost, aby do spáry pasoval. Zajímavou konstrukci, která tuto nutnost patřičné velikosti zmírňuje, má friend Link Cam od firmy Omega Pacific.
Právní odpovědnost v horolezectví
Pojednání o právní odpovědnosti se v naší učebnici Horolezecké metodiky už nachází (viz. stránka Právní odpovědnost), ale každý další příspěvek na toto téma je vždy zajímavý. Na Slovensku v JAMESu vypracovali také podobný informační materiál, nazvaný Právní odpovědnost v horolezectví. Věnuje se základním pojmům souvisejícím s právní zodpovědností ve vztahu mezi instruktorem, respektivě vedoucím výcviku, …
Bivak v horách
Na webových stránkách Klettern.de vyšel článek věnovaný bivakování v horách. Takový bivak, ať už je plánovaný nebo neplánovaný, není žádnou pohromou, jenž by nás měla ztýrat, ale naopak může být pěknou a romantickou záležitostí, na kterou budeme bezpochyby dlouho vzpomínat. Ovšem jen v případě, že jsme správně vybaveni a víme, jak bivak správně provést. Článek …
Jistící prostředky
V učebnici je zařazena nová stránka Jistící prostředky. Oproti jiným stránkám učebnice, které pojednávají o osazování jistích prostředků do skály, sněhu a ledu, je tato nová stránka zaměřená na celkový přehled jistících prostředků, přináší přehled různých skupin, do kterých jednotlivé jistící prostředky dělíme, včetně kritérií, které toto členění jistících prostředků určují. Stránka je tak spíše …
Jištění za vklíněný kámen
Následující video už bylo součástí článku Natural Anchors, na který jsme odkazovali v rubrice Metodické oko, ale toto video je natolik samostatným tématem, že jej uvádíme ještě zvlášť zde. Ukazuje, kterak lze zbudovat jistící bod z kamene vklíněného ve skalní puklině, což někdy může být elegantní a podle situace i třeba nejlepší řešení, ketré se …
Cvičná stěna není reálná skála
Není obvyklé ani časté, aby se záležitostem týkající se metodiky horolezectví věnovala hlavní média, ale i to se občas stane. Řada nehod, které poslední dobou postihla lezce, především úrazů hlavy ve spojení s (ne)použitím ochranné přilby, připoutala pozornost redakce zpravodajství České televize. V hlavním zpravodajském pořadu Události byla odvysílána reportáž zabývající se problematikou přechodu lezců …
- 1
- 2