Protiklíny
Protiklíny jsou někdy také označované anglicky ball nuts. Jsou to další ze skupiny mechanických vklíněnců. Využívá se u nich vzájemného vklínění dvou segmentů, jejichž styčnou plochou je šikmá plošina. Buď to jsou dva klíny vůči sobě pohyblivé, přičemž pohyb je usměrňován pomocí drážky, nebo je to klín s vhloubením, ve kterém se pohybuje menší klínek. Jsou určeny do velmi úzkých puklin a spárek.
Protiklín se ve většině případů (nutno pozorně číst návod k použití od výrobce) nesmí založit ve zcela otevřené poloze (tj. posuvný klín nesmí vyjet zcela do uvolněné polohy), protože tenké lanko, které jej drží, není dimenzováno na velkou zátěž. Je třeba si uvědomit princip protiklínu – drží to jen tehdy, když je posuvný klín tlakem při zátěži ve skalní puklině přitisknut na druhý pevný klín, a je mu okolní skálou a pevným klínem bráněno v tomto posunu pokračovat. To, co celou sestavu drží pevně v puklině, je rozpínání dvou klínů.
Video: Založení protiklínu do skalní pukliny. Přitažením za ovládací lanko je malý posuvný klín stažen dolů, celý profil se tak zúží a lze jej vsunou do úzké skalní pukliny. Ve vhodném místě je malý klín puštěn a působením pružiny se zasune pod pevný velký klín. Všimněte si, že malý klín nevyjede až nahoru – tak je to správně! Při zatížení se velký klín bude tlačit dolů, ale tím víc bude najíždět na malý klínek a celá sestava se bude rozpínat a víc v puklině držet.
Copperheady
Zvláštní skupinou jistících prostředků jsou takzvané copperheady, které řadíme mezi tzv. roztloukací skoby. Ovšem jejich konstrukce a též místa pro jejich usazení jsou podobná jako u vklíněnců. Tělo copperheadu je tvořeno měkkým kovem, z něhož je vyvedeno oko z tenkého ocelového lanka. Při zakládání jištění se tělo do pukliny nevkládá, ale zatlouká kladivem. Tím se tělo copperheadu zdeformuje a přizpůsobí tvaru skalní pukliny. Zatloukání se většinou provádí zobákem horolezeckého kladiva, údery vedeme střídavě zprava a zleva. Copperheady se zakládají především v mikro-puklinách. Tento způsob osazení ale není vždy zcela spolehlivý, ani šetrný k přírodě. Copperhead často už nejde ze skály vyndat, a časem podlehne korozi, a bez užitku hyzdí skálu.
Šťáradlo na vklíněnce
Na zakládání a především vytahování vklíněnců a friendů ze skalních puklin je dobré být vybaven tzv. „šťáradlem“ na vklíněnce. Jedná se o lehkou kovovou tyčku s háčkem na jednom konci, kterou můžeme vklíněnec páčit, tahat, bodat do něj, apod. Velmi to usnadní práci a šťáradlo by rozhodně nemělo chybět ve výbavě. Při vícedélkových výstupech v horách není od věci mít šťáradlo k sobě připevněné tenkým, ale pevným provázkem, abychom ho při neopatrné manipulaci neztratili.
* * *