Batoh

Při horolezectví potřebujeme různé typy batohů. Poměrně jednoduchý batoh potřebujeme pro lezecký výlet na skály, trochu sofistikovanější potřebujeme na jednodenní túru v horách, a nejpropracovanější batoh využijeme při několikadenním putování v horách.

Batoh na vícedenní akci

Začneme tím nejsložitějším, tedy popisem batohu na několikadenní pobyt. Vhodný objem takového batohu je zhruba 70 litrů, případně více. Konstrukce tohoto batohu se za poslední roky ustálila do standardní podoby, rozdíly jsou pouze v řešení dílčích částí. Důležitou částí konstrukce je zajištění odvětrávání zad.

1 - popruh pro přídavné připevnění předmětu; 2 - dotah víka; 3 - balanční dotah; 4 - hrudní popruh; 5 - nosný popruh; 6 - dotah nosného popruhu; 7 - nosná konstrukce; 8 - bederní popruh; 9 - přezka bederního popruhu; 10 - horní kapsa; 11 - druhá horní kapsa (přístupná jen po odklopení víka); 12 - víko; 13 - chlopeň nastavení batohu; 14 - hlavní komora; 15 - zip pro odepnutí mezikomorové přepážky; 16 - kompresní pásek; 17 - mezikomorová přepážka; 18 - dolní komora; 19 - kapsička s odtokem

Pro účely horolezectví a vysokohorské turistiky je potřeba dbát na to, aby batoh měl určité nezbytné prvky. Jedná se především o poutka na cepíny (2x) a systém pro připevnění maček. Mimo to by měl mít další poutka nebo popruhy, kam můžeme podle situace připevnit lavinovou lopatu, teleskopické hůlky. Vhodné je, aby šlo zvenčí na batoh připevnit přilbu, která je neskladná a špatně se balí do již přeplněného batohu.

Správné posazení batohu na těle

Abychom měli batoh vyvážený, snažíme se při balení batohu dávat těžké věci do střední úrovně k zádům, lehčí věci dáváme na periferie. Bederní pás by měl být posazen na horním kraji naší kosterní pánve. Správné seřízení ověříme tak, že v mírném předklonu dotáhneme bederní pás (aby dobře seděl), pak dotáhneme nosné popruhy, a až dosednou na ramena, tak se narovnáme. Doladíme balanční dotahy a boční dotahy bederního pásu.

Umístění těžkých věcí v batohu

Batoh na jednodenní akci (tzv. útočný batoh)

Pro jednodenní akce v horách vystačíme z menším batohem, zhruba do 40 litrů objemu. U tohoto typu batohu je potřeba myslet na určitá specifika použití. Za prvé, z povahy věci je to batoh, se kterým polezeme, takže budeme mít na hlavě přilbu. Batoh by neměl omezovat možnost záklonu hlavy i s přilbou. Pokud batoh překáží, je to velmi nepříjemné, protože při lezení se nemůžeme v klidu rozhlížet vzhůru, kam to vlastně lezeme. Je to pak „mor“.

Bederní popruh batohu by se neměl výrazně překrývat s bederním pásem sedacího úvazu. Při výběru batohu bychom měli sebou mít i sedák, a v obchodě si vyzkoušet vzájemnou kompatibilnost sedáku a batohu.

Pro účely zimního horolezectví není dobré, aby měl batoh příliš záhybů a mnoho konstrukčních prvků, protože v nich se zachytává sníh. Zvláště na zádech je to nepříjemné, pokud jsou použity různé síťované komory pro odvětrávání zad, jsou brzy plné sněhu, který zde taje na vodu. A to je nepříjemné.