Vrstvy oblečení

Oblečení při horolezecké akci musí být zvoleno adekvátně k podmínkám akce. Během pohybu bychom se měli s oblečením nacházet na dolní hranici teplotního komfortu, je nutné počítat s tím, že se navíc budeme zahřívat právě pohybem. Pokud se zahříváme víc, než jsme čekali, anebo je nám chladněji, regulujeme teplotu odebráním nebo přidáním další vrstvy oblečení. Základní podstatou správného oblékání při horolezectví je odstraňování vlhkosti (ať už je to voda zvenčí, anebo náš pot). Vlhké oblečení ztrácí izolační schopnosti a vystavuje nás zimě. Prvním požadavkem je mít oblečení co nejméně vlhké, druhým požadavkem je mít takové, které jde rychle vysušit.

1.vrstva – termoprádlo

Odvádí vlhkost od těla. Tkaniny by měly být lehké, snadno usušitelné, minimálně absorbující zápach. Je šikovné, když jde oděv snadno vyprat, například když aspoň trochu přijatelné čistoty dosáhneme pouhým promácháním ve vodě, nebo aspoň s příměsí toaletního mýdla. Při cestování to oceníme.

2.vrstva – varianta a) tepelná izolace

Většinou tkanina na bázi flísu, materiálu vyrobeného z polyesterových vláken. Flís se rozlišuje podle tloušťky, udává se v gramech na metr čtvereční (např. 100 g/m2). Nejčastěji se vyskytují 100, 200 a 300g/m2. Flís ale promokne a profoukne.

2.vrstva – varianta b) větruvzdorné

Materiál odolá větru, ale promokne. Dokud neprší, je výhodný, protože je také velmi dobře prodyšný, takže se v něm příliš nepotíme. Může se jednat flísku s windstopperovou úpravou (tzv. windstoprovku) nebo softshellovou bundu. Podobný účel částečně splní také prostá větrovka z prodyšného materiálu oblečená přes flísku.

3.vrstva – varianta a) nepromokavé a prodyšné

Tato vrstva je vhodná do chladného a vlhkého prosředí. Materiály založené na membránách mající tu vlastnost, že propustí páru (molekulu vody v plynném skupenství), ale nepropustí vodu (tutéž molekulu v kapalném skupenství). Oproti zcela neprodyšné vrstvě (viz. níže v textu) je prodyšnost citelná a velmi zpříjemní pocit. Ovšem na druhou stranu prodyšnost je výrazně menší, než u 2. vrstvy ve variantě b) (viz. výše v textu).

3.vrstva – varianta b) nepromokavé

Jinými slovy je to pláštěnka. Hodí se v úpravě tzv. pončo. Nepromokne, ale není ani prodyšná, takže je nutno počítat se zvýšeným pocením při pohybu.

3.vrstva – varianta c) péřové oblečení

Určeno do silných mrazů, tedy do spíše suchého prostředí (velký mráz = sucho, protože vlhkost zmrzne a voda je v pevném skupenství). Péřové oblečení je potřeba tehdy, kdy ani součet všech předchozích vrstev nestačí k tepelnému komfortu.

* * *