Jištění více členů

Při delších výstupech na víc lanových délek je postup v tří a vícečlenném družstvu, kdy jsou postupně všichni standardně jištěni lanem a dobíráni na horní jistící stanoviště, neoblíbený. Z prostého důvodu – je to časově náročné, zdržuje to. A nejde jen o neoblíbenost. Časová ztráta může být i nebezpečná. Aby se čas ušetřil, je možným řešením současný výstup obou, nebo i více druholezců, které naráz odjistí prvolezec z horního jistícího stanoviště. Tyto metody jištění je však možno realizovat pouze v jednodušších lezeckých terénech, kde všichni členové družstva lezou s převahou.

Tříčlenné družstvo s dvěma prameny lana

Pro tuto metodu se velmi hodí poloviční lano, tzv. půlka. Prvolezec klasicky natáhne svou lanovou délku, a na jejím konci zbuduje jistící stanoviště. Druholezci dole jsou navázaní, a to tak, že každý je na jednom prameni lana. Nejprve vyrazí nahoru jeden druholezec, a poté asi s 3 m odstupem za ním druhý druholezec. Vzdálenost mezi druholezci by neměla být větší, protože první druholezec může uvolnit kámen při lezení, a pokud bude druhý druholezec blízko, nestihne kámen při pádu nabrat nebezpečnou rychlost. Prvolezec (jistič na horním stanovišti) své druholezce průběžně dobírá. K tomu se výborně hodí jistící pomůcky na se samosvornou funkcí, která mají dva otvory pro každý pramen lana zvlášť.

Současné jištění dvou druholezců

Přes výhybku

Touto metodou může postupovat tří i vícečlenné družstvo. Ovšem pro zachování jisté smysluplnosti by neměl počet lidí v družstvu včetně prvolezce být víc jak pět. V takové situaci si je nutno uvědomit, že v případě visu všech druholezců naráz bude značná tíha, tedy prvolezec ať nemá ani ve snu zdání, že může odfláknout kvalitu horního jistícího stanoviště.

Prvolezec opět klasicky natáhne svou lanovou délku a zbuduje horní stanoviště. Druholezci dole se k lanu připojí přes tzv. vyhybku. Na laně se udělá větší vůdcovská smyčka, při napnutí oka smyčky tak cca 1 m. Na oku této velké smyčky se při horním ohybu udělá ještě jeden vůdcovský uzel, aby vzniklo malé oko. Tím je vyhybka hotova. Lezci se připnou pomocí karabiny s pojistkou zámku do malého oka. Bezpečnost zvýší, použijí-li se dvě karabiny s pojistkami zámku paralelně spolu, kdy jedna zálohuje druhou.

Jištění přes výhybku

* * *